MUZEA, STÁLÉ SBÍRKY A VÝSTAVY, ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Na této stránce najdete informace o zajímavých muzeích, sbírkách
a dalších veřejně přístupných místech na více kontinentech.

EVROPA

ČESKÁ REPUBLIKA

ŠKODA AUTO MUZEUM
tř. Václava Klementa 294
293 60 Mladá Boleslav

TECHNICKÉ MUZEUM TATRA
Záhumenní 367/1
742 21 Kopřivnice

ITÁLIE

MUSEO STORICO ALFA ROMEO
Viale Alfa Romeo

Arese (Milano)

Muzeum bylo otevřeno již v roce 1976 a nachází se v bývalé továrně Alfa Romeo v Arese.  Rozsáhlá rekonstrukce v roce 2010 byla částečně dokončena k oslavě 100. narozenin značky Alfa Romeo, i když muzeum se pro veřejnost otevřelo až v roce 2015.

Muzeum je tedy věnováno více než stoleté historii značky Alfa Romeo, jejíž výroba zahrnovala automobily, užitková vozidla, železniční lokomotivy, traktory, autobusy, tramvaje, námořní a letecké motory.

Muzeum se rozprostírá na šesti podlažích o rozloze 4800 m2. Má čtyři tematické oblasti včetně historického přehledu všech silničních vozů Alfa Romeo vyrobených od roku 1910, prototypů a vozů snů, letadel a leteckých projektů a modelů.

Muzejní sbírka zahrnuje více než 250 aut a 150 motorů, z nichž přibližně polovina je vystavena. Vždy se jedná alespoň o jednoho zástupce vyrobeného modelu, dále jsou zde i prototypy a závodní vozy.  Některá  vozidla jsou pravidelně zapůjčována na slavnosti a historické události, jako jsou Pebble Beach Concours d’Elegance, Goodwood Festival of Speed ​​a Mille Miglia.

MUSEO MILLE MIGLIA
Via della Rimembranza, 3
Brescia

Muzeum bylo založeno v roce 2004 z iniciativy Automobilového klubu v Brescii a některých soukromých nadšenců Mille Miglia, s cílem představit návštěvníkům jeden z nejdůležitějších a nejkrásnějších automobilových závodů na světě.

Muzeum je rozděleno do devíti sekcí, z nichž sedm je věnováno závodům Mille Miglia od roku 1927 do roku 1957, jeden období od roku 1958 do 1961 a jeden k současnosti.  Automobily z každé sekce se pravidelně účastní různých závodů historických automobilů, včetně Mille Miglia.

Historický klášter, kde bylo muzeum zřízeno, je historicky památkově chráněno a mělo být užíváno pro kulturní aktivity. Z tohoto důvodu místní obyvatelé považovali muzeum za katastrofu.

MUSEO FERRARI
Via Dino Ferrari 43
41053 Maranello (Modena)

Museo Ferrari (dříve známé jako Galleria Ferrari) se věnuje historii silničních a závodních vozů.  Návštěvník si může prohlédnout ikonické a slavné modely značky i současnou produkci.  V muzeu nejsou jen automobily, návštěvník si může prohlédnout také trofeje, fotografie a další historické předměty týkající se italského automobilového průmyslu. Výstava představuje i technologické inovace, které jsou díky závodním vozům používány v sériové výrobě.

Muzeum je pouhých 300 m od továrny Ferrari ve slavném Maranellu, poblíž města Modena.

MUSEO CASA ENZO FERRARI
Via Paolo Ferrari 85
41121 Modena

Rodný dům Enza Ferrari byl postupně přestavěn na úchvatný mix starých domů a dílen s moderní architekturou Jana Kaplického ukrývající historii devadesátiletého života Il Commendatore.

Výrazná žlutá střecha evokující dlouhou kapotu sportovního automobilu ukrývá přehlídku nejvzácnějších modelů, zatímco ve staré části jsou vystaveny motory Ferrari.

Návštěva rodiště a muzea Enza je skvělým zážitkem, a to i ohledem na kulinářské hody celého regionu Modena.

MUSEO LAMBORGHINI
Via Modena 12
40019 Sant´Agata Bolognese

Muzeum Lamborghini svému návštěvníkovi odkrývá různá tajemství historie i technologie a výrobních postupů značky.  Vystaveny jsou samozřejmě nejdůležitější modely, Miura, 350GT a mnoho dalších i závodních aut.  K vidění jsou i novinky jako je první SUV Urus.

Lamborghini se ve své historii často ubíralo novými cestami, například použitím hliníku a uhlíkových vláken, hybridními pohony a podvozky 4×4.  To vše je v muzeu ukázáno.

Návštěvník si může prohlédnout i výrobní proces modelu Aventador a užít si nádherné okolí Sant’Agaty Bolognese.

MUSEO FERRUCCIO LAMBORGHINI
Via Galliera, 319
Funo di Argelato (Bologna)

Muzeum Lamborghini svému návštěvníkovi odkrývá různá tajemství historie i technologie a výrobních postupů značky.  Vystaveny jsou samozřejmě nejdůležitější modely, Miura, 350GT a mnoho dalších i závodních aut.  K vidění jsou i novinky jako je první SUV Urus.

Lamborghini se ve své historii často ubíralo novými cestami, například použitím hliníku a uhlíkových vláken, hybridními pohony a podvozky 4×4.  To vše je v muzeu ukázáno.

Návštěvník si může prohlédnout i výrobní proces modelu Aventador a užít si nádherné okolí Sant’Agaty Bolognese.

MUSEO NAZIONALE DELL´AUTOMOBILE
Corso Unità d’Italia 40
Torino

Národní automobilové muzeum je sbírkou automobilů různých značek ve město Torino v severní Itálii. Muzeum má 200 vozidel osmdesáti automobilových značek reprezentujících osm zemí (Itálie, Francie, Velká Británie, Německo, Nizozemsko, Španělsko, USA a Polsko).  Po restrukturalizaci v roce 2011 se muzeum rpzšířilo na celkových 19.000 metrů čtverečních.

Sbírka muzea zahrnuje první italská auta, značku Bernardi od roku 1896, Fiat od roku 1899, Rolls-Royce Silver Ghost z roku 1914 a závodní vozy Ferrari a Alfa Romeo.  K vidění je také  1893 Benz Victoria, 1894 Peugeot, 1904 Oldsmobile, 1907 Itala, 1913 De Dion-Bouton, 1916 Ford T a 1929 Isotta Fraschini Tipo 8A, která hrála v Sunset Boulevard.

NĚMECKO

MERCEDES-BENZ MUSEUM
Mercedesstrasse 100
70372 Stuttgart

Muzeum, které oslavuje automobilismus a první automobil, který vynalezl Carl Benz v roce 1886.  Výstava umísťuje celkem 160 automobilů do dobového kontextu v odpovídajících kulisách.   Vystaveno je vše, od nejstarších automobilů, přes slavné modely značky a legendární závodní automobily po futuristické studie a zkušební vozy.  Mercedes má svoji vlastní divizi Mercedes-Benz Classic Fellbach pro péči a renovace klasických automobilů.

Současná moderní budova muzea je zajímají sama o sobě.  Má tvar dvojité šroubovice, kde se plynule přechází mezi sbírkami, celkově na 16.500 m2.

BMW MUSEUM
Am Olympiapark 2
80809 München

U továrny BMW v Mnichově je možné navštívit BMW Welt a BMW Museum.   BMW Welt je zaměřen na všechny značky koncernu – BMW, Mini, Rolls-Royce Motor Cars a BMW Motorrad.  BMW Museum je automobilové muzeum historie BMW ukazující technický vývoj BMW v celé historii společnosti.  Obsahuje motory a turbíny, letadla, motocykly a vozidla v mnoha možných variantách. Kromě produkčních typů předvádí futuristická vozidla a studie posledních 20 let.

PORSCHE MUSEUM
Porscheplatz
70435 Stuttgart-Zuffenhausen

Projíždět Německem a nezastavit se v muzeu Porsche?  To by byl hřích.  Je to jedno z nejúžasnějších muzeí automobilů na světě.  Výstava se průběžně mění, vždy je vystaveno asi 80 modelů z celkové sbírky přes 300 renovovaných aut z historie a současnosti značky.  Muzeum má celkovou plochu 5.600 metrů čtverečních.

AUTO & TECHNIK MUSEUM SINSHEIM
Museumsplatz
74889 Sinsheim

HOLANDSKO

LOUWMAN MUSEUM
Leidsestraatweg 57
2594 BB The Hague

Sbírka více než dvě stě vozů vznikala od roku 1934 dvěma generacemi rodiny Louwmanových, známých i u nás díky dealerstvím Lexus a Toyota.
Současným vlastníkem kolekce je Evert Louwman, holandský dovozce vozů Lexus, Toyota a Suzuki.  Sbírka je vystavena v nově postaveném velkolepém muzeu blízko Haagu.  V roce 2010 jej dokonce otevírala holandská královna Beatrix, jejíž bývalý domov Huis ten Bosch prakticky sousedí s muzeem.

VELKÁ BRITÁNIE

BRITISH MOTOR MUSEUM
Banbury Road, Gaydon
Warwickshire

Britské muzeum motorů je největší sbírkou historických britských automobilů ve Warwickshire v Anglii. K prohlédnutí více než 300 klasických automobilů.

HAYNES INTERNATIONAL MOTOR MUSEUM
Sparkford, Yeovil
Somerset, BA22 7LH

Haynes International Motor Museum je největší britskou sbírkou vozů z celého světa s více než 400 auty a motocykly od raných dob motorismu do moderních doby.  K vidění jsou klasiky padesátých a šedesátých let, mnoho slavných Bentley a Rolls Royce mebo například Jaguar XJ220.

LONDON MOTOR MUSEUM
3 Nestles Avenue
Hayes, Middlesex

Londýnské automobilové muzeum má více než 160 exponátů, zahrnující klasické automobily šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let a výběr slavných vozů – včetně brouka Herbie, jednoho ze šesti originálních batmobilů používaných v prvním filmu Batman (1989) a Ford Gran Torino z televizního seriálu Starsky a Hutch.

SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ

VÝCHOD SPOJENÝCH STÁTŮ

Muzea a zajímavá místa na východním pobřeží a na Floridě.

MIAMI AUTO MUSEUM AT THE DEZER COLLECTION
2000 NE 146th St
North Miami, Florida

Muzeum má dvě hlavní části, jedna je pro Hollywoodskou kolekci a druhá pro sbírku klasických automobilů. Hollywoodská sbírka zobrazuje auta a vozidla používaná ve filmech nebo hvězdami, mezi nimiž je i sbírka aut Jamese Bonda a vozů Batman. Druhá sbírka zobrazuje klasické americké a evropské vozy, mikro auta, vojenské vozy, motocykly, koloběžky, jízdní kola a různé související memorabilie. Na výstavní ploše o 25.000 m2 je k vidění až 1.000 vozidel.

Hollywoodská sbírka má například Ford z Pomády z roku 1948, Cadillac z roku 1959 z Krotitelů duchů, DeLorean z Back to the Future, původní Batmobile, Land Rover ze Skyfall a sovězský tank T-55 z GoldenEye.  V roce 2011 muzeum získalo originální vůz Pursuit Special z Mad Max.

V roce 2012 majitel muzea Micheal Dezer koupil britskou sbírku Cars of the Stars.

FORT LAUDERDALE ANTIQUE CAR MUSEUM
1527 SW 1st Ave
Fort Lauderdale, Florida

Muzeum vystavuje 22 vozů Packard od roku 1900 do čtyřicátých let spolu s galerií věnovanou prezidentovi Franklinovi D. Rooseveltovi a několika speciálním sbírkám automobilových memorabilií.

 

MUSCLE CAR CITY
10175 Tamiami Trail
Punta Gorda, Florida

Muscle Car City je muzeum, které na ploše 10.000 m2 ve staré budově Walmart vystavuje více než 200 sběratelských od padesátých do sedmdesátých let.  Je zaměřeno na tzv. Muscle Cars, tedy automobily vybočující z běžné produkce díky svým velkým a výkoným motorům.  Sbírka například ukazuje Camaro Z-28 a 396, Chevelle SS z let 66 – 71, El Camina SS,  Big Block Impaly , Pontiac GTO, Oldsmobile 442 a množství Hot Rodů. Je zde každá Corvette od roku 1954 do 1975 a několik z každé série od 1975 do současnosti.

Automobily z kategorie Muscle Cars byly vždy asi nejvíce ceněnými vozy americké historie.  Jejich výkony byly v té době ohromující a i když neměly jízdní schopnosti jako jejich evropští konkurenti, jsou dodnes vyhledávanými raritami.  Toto muzeum je naprosto unikátní tím, že všechny vozy této éry můžete vidět pod jednou střechou.

TAMPA BAY AUTOMOBILE MUSEUM
3301 Gateway Centre Blvd
Pinellas Park, Florida

Tampa Bay Automobile Museum je prvotřídní sbírka především evropských automobilů, která představuje známé značky, ale i zapomenuté automobily.

Muzeum má například šest automobilů Tatra, včetně 1936 Tatra T26-30, jichž bylo vyrobeno pouze 181 a Tatru T97 z roce 1938.  Výroba T97 byla zastavena Němci poté, co obsadili Československo, vyrobeno jich bylo pouze 510.  Tatra T87 z roku 1942 s motorem vzadu a se svou výraznou středovou ocasní ploutví byla prý tak nestabilní, že během války měli němečtí důstojníci zakázáno ji řídit kvůli vysokému počtu smrtelných nehod.

Francouzští výrobci jsou zastoupeni v roce vozem Derby V8 (1933, jen 11 vyrobených) a bizarním Mathisem VL 333 z roku 1946, jediným dochovaným exeplářem.

Vzácná vozidla USA zastupuje prototyp Ruxton z roku 1929. Tento konkurent Cordu byl první pokus o pohon předních kol ve Spojených státech.   Předním pohone má i Oldsmobile Toronado z roku 1966, což byl první americký pokus o tento pohon od roku 1993.

Muzeum má celkem 65 vozidel.   Nejdůležitějším model Ford A z roku 1929 s funkčním systémem Gas-O-Gen pro výrobu vlastního vodíku, dále závodní vůz Tracta (1929), který zvítězil v roce 1930 v LeMans ve třídě 2 litrů a 1965 Ford Mustang s pohonem všech kol.  Ano, opravdu, tento Mustang byl zaslán do Velké Británie, aby zde byl vybaven pohonem AWD a kotoučovými brzdami.

TALLAHASSEE AUTOMOTIVE MUSEUM
6800 Mahan Dr.
Tallahassee, Florida

Tallahassee Automobile Museum má více než 160 vzácných historických a jedinečných automobilů z celého světa. Každý z nich má své důležité místo v historii.

Sbírka zahrnuje například automobil navržený bratry Duryea v roce 1894 nebo pohřební vůz Abrahama Lincolna.

Součástí sbírky jsou také vozidla s parními pohony, automobily z různých dob americké historie vyrobené v jednom exempláři.

Muzeum má také sbírku autentických Batmobile z několika hollywoodských filmů.  Tato neuvěřitelná sbírka obsahuje skutečné Batmobiles použité ve filmech Batman Forever a Batman Returns. Součástí sbírky je také replika Batmobile z původního televizního seriálu, Penguin’s Duck Vehicle z Batman Returns, Bat-Boat a řada dalších Batmanových rekvizit.

K vidění je i mnoho muscle cars a moderních vzácných automobilů.

AACA MUSEUM HERSHEY
161 Museum Dr.
Hershey, Pennsylvania
www.aacamuseum.org

Muzeum AACA, spolupracuje se společnosti Smithsonian Institution. Děti a dospělí všech věkových kategorií mohou prozkoumat celou řadu historických vozidel a interaktivní exponáty představující auta, autobusy, motocykly a další dopravní prostředky od devadesátých let 19. století až do osmdesátých let 20. století. Muzeum AACA má výhodnou polohu v Hershey v Pennsylvánii, kde se konají i mnohé další akce akce spojené s motorismem.

Automobily jsou v muzeu vystaveny v unikátních scénách, které se často mění.  Každý měsíc je zde pořádána řada akcí.

Muzeum AACA se věnuje zachování a prezentaci historických automobilů a jejich historii.

Od starých kol a autobusů až po motocykly a auta, vše stojí za vidění.  Exponáty a instalace se neustále mění, na stránkách muzea se dozvíte o všem.

SIMEONE FOUNDATION AUTOMOTIVE MUSEUM
6825-31 Norwitch Dr.
Philadelphia, Pennsylvania

Sbírka se skládá z přibližně 65 závodních sportovních vozů shromážděných za posledních 50 let sběratelem Frederickem A. Simeoneem, neurochirurgem a rodákem z Philadelphie.

Pro zařazení do sbírky musí auta splňovat mnohá kritéria.  Musí mít historii silničních závodů (nikoliv pouze závodění na trati), auto musí být považováno za významné nebo vítězné v závodě a musí být originální.

Vozidla jsou uspořádána chronologicky a v tematických celcích.  Exponáty jsou slavná auta ze závodů Le Mans, Nürburgring, Sebring, Bonneville, Watkins Glen, Brooklands, Mille Miglia a Targa Florio.  Sbírka muzea byla nazvána “jednou z nejlepších sbírek vzácných a důležitých závodních sportovních vozů na světě”.  Mnoho z těchto vozů je udržována v provozuschopném stavu.

CENTRÁLNÍ SPOJENÉ STÁTY

Na středozápadě se zrodil masový automobilismus.

AMERICA’S  PACKARD MUSEUM
420 S Ludlow St.
Dayton
Ohio

Budova muzea je obnovená původní prodejna Packard, ve které jsou vystaveny klasické Packardy a historické artefakty a památky z dvacátého století.  Zakladatel a kurátor muzea Robert Signom II získal budovu v roce 1991 a nákladně a s citem ji renovoval do svého původního stylu Art Deco.  Původní obrovský znak z porcelánu a neon Packard, odstraněné z budovy na počátku čtyřicátých let minulého století, se vrátily na své bývalé místo na rohu ulice Ludlow a Franklin v roce 1992, kdy bylo muzeum otevřeno.  Od té doby muzeum nabylo na důležitosti a vyhrálo cenu automobilových historiků v roce 2004.  Časopis Car Collector jmenoval muzeum jedním z jeho “Top Ten” automobilových muzeí.  Vystaveno je více než 50 vozů, od vozů tzv. Brass Era (doba mosazných aut) z roku 1900 přes řemeslně perfektní klasické vozy třicátých a čtyřicátých let k moderním Packardům z padesátých let.

THE NATIONAL PACKARD MUSEUM
1899 Mahoning Ave N.W.
Warren
Ohio

National Packard Muzeum je ve ve Warrenu v Ohiu, protože bratři Packardové právě zde začali v roce 1899 s vývojem a výrobou automobilů. Později byla společnost Packard, známá pro své velmi kvalitní automobily, přemístěna do Detroitu, ale jejich dědictví je stále živé ve svém rodném městě na severovýchodě Ohia.

Muzeum vystavuje vozy Packards vyrobené během let 1900 až 1956.  Ve sbírce je zastoupen například model Packard Model B (1900, druhý nejstarší zachovalý Packard), dále vzácná sestava tří Packard Caribbean (1956) Model 30 Detroit Fire Department Squad Car (1911), nebo Packard LeBaron (1941) limuzína řízená šoférem, kterou vlastnila paní Packardová.

K vidění je rozsáhlá sbírka archivů od rodiny Packard a společnosti Packard Electric Company, která stále existuje v rámci společnosti Delphi Automotive, další memorabilie a pár námořních motorů Packard.

AUBURN CORD DUESENBERG AUTOMOBILE MUSEUM
1600 Wayne St.
Auburn
Indiana

Muzeum je věnováno automobilům vyrobeným společnostmi Auburn Automobile, Cord Automobile a Duesenberg.  Muzeum vystavuje více než 120 vozů, v celkem 9 automobilových tématických galeriích umožňuje návštěvníkovi zažít vše od klasických automobilů, automobilů Indiana až po závodní a technické exponáty v originálních prodejních a kancelářských prostorech společnosti Auburn Automobile Company.

Auburn Cord Duesenberg bylo továrna, kde se automobily montovaly spíše ručně, než sériově. Předváděcí a administrativní budovy z roku 1930 byly navrženy architektem Alvinem M. Straussem ve stylu Art Deco, v roce 2005 prohlášené za národní historickou památku.

HOSTETLER´S HUDSON AUTO  MUSEUM
760 S Van Buren St
Shipshewana
Indiana

Hudson Auto Museum je nejlepší světová sbírka automobilů Hudson s celkem 53 vozy.  Kdo by neznal Hudson Hornet z pixarovských animáků Auta?

Je však možné, že nezbývá příliš času k poslední návštěvě tohoto muzea.  Jedná se o jeho uzavření, protože zakladatel muzea a sběratel v roce 2016 zemřel.

INDIANAPOLIS MOTOR SPEEDWAY MUSEUM
4790 W 16th St.
Indianapolis
Indiana

Indianapolis Motor Speedway muzeum je automobilové muzeum věnované historii závodního okruhu Indianapolis ve státě Indiana.  Je spojeno s Indianapolis 500 a Brickyard 400, ale zahrnuje také exponáty ukazující jiné formy motoristických sportů, osobních automobilů a automobilové historie.  V roce 2016 oslavilo již 60. výročí.

Muzeum vždy vystavuje minimálně 75 vozů.  Kolekce obsahuje více než třicet vítězných vozů Indianapolis 500, různé jiné vozy Indy a několik závodních automobilů z jiných oborů.  Mezi další položky patří trofeje, plakety, helmy, rukavice a obleky řidiče.

FORD PIQUETTE AVENUE PLANT
461 Piquette St.
Detroit
Michigan

Ford Piquette Avenue Plant je bývalá továrna umístěná v Detroitu ve státě Michigan.  Postavena byla v roce 1904, bylo zde druhé centrum výroby pro Ford Motor Company.  Společnost Piquette Avenue Plant navrhla a poté vyráběla Ford Model T, automobil, který bezesporu odstartoval éru automobilismu.  Před modelem T zde bylo smontováno několik dalších modelů Fordu.   Zde se poprvé experimentovalo s použitím pohyblivé montážní linky.  Byla to také první továrna, kde bylo vyrobeno více než 100 vozů za jeden den. Společnost Ford Motor Company se stala největší automobilkou v USA.  Továrna byla používána firmou do roku 1910, kdy se výroba automobilů přesunula do nového, většího závodu Ford Highland Park.

Továrnu v roce 1911 koupil Studebaker, významný výrobce různých silničních vozů s koňských pohonem založený již v roce 1850, a využíval ji k výrobě automobilů až do roku 1933.  Budova byla prodána v roce 1936, po zbytek 20. století prochází rukama mnohých majitelů, než se v roce 2001 stala muzeem.  Budova byla přidána do Národního registru historických míst v roce 2002, stala se Státním historickým místem Michiganu v roce 2003 a Národní historickou památkou v roce 2006.

Ford Piquette Avenue Plant byl v roce 2000 prodán neziskové organizaci Model T Automotive Heritage Complex, která stavbu provozuje jako muzeum.  The Piquette Avenue Plant je nejstarší továrna automobilového průmyslu otevřená pro veřejnost.  Muzeum má více než 40 původních automobilů postavených společností Ford Motor Company a dalšími výrobci automobilů v Detroitu, původní kancelář Henryho Forda a místnosti, kde byl navržen model Ford T.  Jedním z vystavených vozů je Model T Serial No. 220, který byl vyroben v továrně v prosinci 1908 a je jedním z nejstarších dochovaných Fordů T.

HENRY FORD MUSEUM
20900 Oakwood Blvd.
Dearborn
Michigan

Henry Ford Museum se rozkládá na velké ploše v Dearbornu na předměstí Detroitu. Původně bylo věnováno průkopnické automobilové výrobě, nyní však muzeum obsahuje širokou škálu položek souvisejících se starožitnými stroji, industrializací a populární kulturou.

Henry Ford Museum je velký muzejní komplex, největší ve Spojených státech, jedná se o národní historická památku v Detroitu.  Roční návštěvnost přesahuje 1,6 milionu osob.  Muzejní sbírka kromě jiného představuje například prezidentskou limuzínu Lincoln Continental SS-100-X Johna F. Kennedyho, ve které byl zastřelen, houpací křeslo Abrahama Lincolna z divadla Ford, laboratoř Thomase Edisona a mnoho dalších historických exponátů.  Henry Ford byl přítelem T. Edisona, jejich společné muzeum je i ve Fort Myers na Floridě, kde oba společně pobývali.

GILMORE CAR MUSEUM
6865 W Hickory Rd.
Hickory Corners
Michigan

Gilmore Car Museum se nachází v Hickory Corners v americkém státě Michigan a je jednou z největších sbírek klasických a historických automobilů. Více než 300 historických a sběratelských vozidel a motocyklů ze všech dob se nachází ve více historických budovách na ploše 90 hektarů.

Exponáty se zahrnují první auta z devadesátých let 19. století, vozy Düssenberg, Hudson a klasiky čtyřicátých, padesátých, šedesátých let.  Sbírka představuje voty Franklin, raritu Tucker a obrovskou galerii věnovanou Fordu.  Do tohoto muzea by se měla přestěhovat sbírka Hudson z Indiany.

GM HERITAGE CENTER
6400 Center Dr.
Sterling Heights
Michigan

Každý z vozů Heritage Centra (historického dědictví značky) ilustruje návrhářský, technický nebo prodejní mezník a úspěch v historii společnosti General Motors nebo celkově v historii automobilového průmyslu.

GM North American Heritage Collection se skládá z přibližně 600 osobních a nákladních automobilů. Součástí sbírky jsou koncepty a speciální studie spolu s významnými závodními vozy.  Sbírka dědictví GM se neustále mění. Centrum postupně dokupuje další významné automobily a artefakty historie GM.

Muzeum není běžně přístupné pro veřejnost.  Lze jej však navštívit po dohodě s větší skupinou.

WALTER P. CHRYSLER MUSEUM
1 Chrysler Dr.
Auburn Hills
Michigan

Zavřeno

LANE MOTOR MUSEUM
702 Murfreesboro Pike
Nashville
Tennessee

Lane Motor Museum se nachází v Nashville v Tennessee a obsahuje sbírku převážně evropských automobilů.  Návštěvu můžete spojits s prohlídkou domu Elvise Presley.

Muzeum bylo založeno v roce, začínalo se sbírkou 70 vozidel v bývalé budově pekárny v Nashville.  Kolekce v současné době zahrnuje umění, memorabilie a více než 500 vozidel.  Plocha muzea umožňuje vystavit najednou maximálně 150 aut.  Muzeum představuje evropské vozy neobvyklého designu, mikroauta, tříkolové vozy, obojživelné vozy, vozidla s alternativním pohonem, vojenské vozy, soutěžní vozy a prototypy.  A hlavně – sbírku 23 Tater.

NATIONAL CORVETTE MUSEUM
350 Corvette Dr.
Bowling Green
Kentucky

Legenda amerických sportovních aut?  Zcela jistě vás jako první napadne Corvette.  Bowling Green v Kentucky je místo kde se Corvette vždy vyráběla.  Továrna má své muzeum vystavující 80 různých modelů celé historie včetně jedinečných prototypů a současných modelů.  Své znalosti si můžete otestovat v moderních interaktivních kioscích.

Muzeum se neustále proměňuje, takže dvě návštěvy nejsou stejné.

ZÁPAD SPOJENÝCH STÁTŮ

Na západě jsou největší muzea a nejzajímavější sbírky.

PETERSEN AUTOMOTIVE MUSEUM
6060 Wilshire Blvd.
Los Angeles
Kalifornie
www.petersen.org

Mekka motoristických nadšenců, pravděpodobně nejdůležitější motoristické muzeum ve Spojených státech.  Muzeum s obrovskou sbírkou má i svoji vydavatelskou a organizační činnost.  Organizuje několikrát ročně tematické výstavy, srazy a concoursy.  Nedávno bylo ohromným nákladem celkově přestavěno a nyní je to jedna z ikon moderní architektury v Los Angeles.  Je součástí oblasti zvané Miracle Mile nebo také Museum Row, intenzívně se rozvíjejí čtvrti muzeí v Los Angeles.  Návštěva této oblasti může zabrat i několik dnů a je to zcela jistě jeden z nejdůležitějších bodů programu při návštěvě Kalifornie.

Petersen Museum je členěno do 25 galerií a vystavuje v jeden čas 100 až 200 vozidel. Zbývající sbírky se skrývají v depozitářích.  Jednotlivé galerie mají svá specifická zaměření, například automobilové designové umění, průmyslové inženýrství, historické milníky, slavné osobnosti a podobně.  Jedna galerie se věnuje automobilové kultuře jižní Kalifornie.

Vystaveny jsou například tyto automobily: 1967 Ford MKIII GT40, 1956 Jaguar XKSS vlastněný Steve McQueenem, 1964 Aston Martin DB5 z filmu Skyfall, 1992 Batmobile z filmu Batman Returns nebo De Tomaso Pantera, které vlastnil Elvis Presley.

MULLIN AUTOMOTIVE MUSEUM
1421 Emerson Ave.
Oxnard
Kalifornie
www.mullinautomotivemuseum.com

Sbírka art deco francouzských automobilů několika dekád obsahující skvosty jako Bugatti, Delage, Delahaye, Hispano Suiza, Talbot-Lago a Voisin, a také mnohé zívodní automobily.  Některé automobily existují jen v jednom exempláři.  Sbírka se pyšní mnoha cenami ze světových Concours d’Elegance.

THE NETHERCUTT COLLECTION
15151 Bledsoe St.
Sylmar
Kalifornie
www.nethercuttcollection.org

Muzeum vystavuje vzácné sběratelské předměty od mechanických hudebních nástrojů a starožitného nábytku až po pravé srdce sbírky: více než 250 amerických a evropských automobilů datovaných od roku 1898 do roku 1997.

ACADEMY OF ART UNIVERSITY AUTOMOBILE MUSEUM
1849 Washington St.
San Francisco
Kalifornie
www.academyautomuseum.org

Muzeum Academy of Art je neziskové muzeum v centru San Franciska.  Muzeum slouží jako ukázka americké automobilové historie a také jako studijní materiál pro studenty průmyslového designu.

Bývalý prezident univerzity, Richard A. Stephens, muzeum založil a jeho rodina vlastní více než polovinu aut. Sbírka se začala rozrůstat v devadesátých letech 20. století. První auto zakoupené pro sbírku byl Packard 1929, a to z důvodu, že v tomto roce byla p. Stephensem univerzita založena.

Jedním z nejcennějších vozidel muzea je Tucker 48. Auto bylo zakoupeno v dražbě za $ 2,035,000 od George Lucase.  Muzeum má mnoho vzácných automobilů, například Pierce-Arrow z roku 1933, jeden ze dvou existujících exemplářů,  Cord L29, Duesenberg vlastněný rodinou Hearst, několik Packardů včetně modelů vyrobených na zakázku, různé modely značek Auburn, Rolls Royce, Delage, Talbot a mnoho dalších předválečných vozů.  K novějším značkám patří například Kaiser-Darrin, Nash, Mercedes 300SL, modely Jaguar, Ferrari, Aston Martin a další.  Časopis Forbes odhadl hodnotu muzejní sbírky na 70 milionů dolarů.  Mnoho aut je zobrazeno na webu muzea.

 

CALIFORNIA AUTOMOBILE MUSEUM
2200 Front St.
Sacramento
Kalifornie
www.CalAutoMuseum.org

Automobilové muzeum v Sacramentu vystavuje asi 150 vozů, a to od modelu z roku 1885 k nejnovějším značkám, zahrnující klasiky jednotlivých období.  Automobily patří členům muzea nebo jsou součástí vlastní sbírky.

Mezi neobvyklé vozy patří určitě francouzský Delage DI 1924 Torpedo Sport se zakřivenou dřevěnou zadní částí karosérie.  Dále Hudson Essex Terraplane Six z roku 1936, Pierce-Arrow 48 (1911), Shelby Cobra 427 (1966), Peerless Model 27 Touring (1910), Lincoln Zephyr (1940), DeSoto Carryall Sedan (1979) a mnoho dalších.

Některé z vystavených vozů jsou na prodej, což je neobvyklé.  Cenovka je například na Ford Model T Touring (1926), nebo na Porsche 356 (1958).

BLACKHAWK AUTOMOTIVE MUSEUM
3700 Blackhawk Plaza Cir.
Danville
Kalifornie
www.blackhawkmuseum.org

Muzeum má významnou sbírku klasických automobilů, zejména vzácných a nezvyklých vozů, které vznikly ve omezených sériích nebo jen jako jediný kus.  Celkově vlastní asi 100 vozů a stále svoji sbírku zvětšuje.

V poslední době muzeum zakoupilo například kabriolet 1947 Delahaye 135M, 1935 Auburn 851 Supercharged Boattail Speedster, 1967 Shelby Mustang GT500 Fastback Eleanor a další.

Blackhawk museum má několik dalších částí věnovaných i jiným tématům než je motorismus.  Spirit of the Old West je věnován dobývání divokého západu, vystavuje artefakty a umění 19. století.  Další části muzea se věnují asijskému a africkému umění.

THE AUTO COLLECTION
3535 S Las Vegas Blvd. (hotel The Linq)
Las Vegas
Nevada

Muzeum bylo nedávno po 36 letech zavřeno.   Sbírka byla rozprodána v aukcích, některé automobily jsou tedy nyní k vidění v jiných muzeích, ostatní jsou v soukromých sbírkách.

Muzeum  bylo zaměřeno na klasické a muscle car automobily, které jsou zajímavé například díky svému majiteli nebo díky své historii.  Byly zde auta, která patřila třeba Mussolinimu, Marilyn Monroe, Elvisi Presleymu a dalším.

Muzeum vystavovala také filmové automobily, závodní vozy Indy 500, koncepty a rallye automobily.  Prohlédnout si bylo možné i několik nejdražších automobilů historie z produkce Bugatti, Aston Martin, Ferrari a Mercedes-Benz.

CARROLL SHELBY MUSEUM, FACTORY, HERITAGE CENTER
6405 Ensworth St
Las Vegas
Nevada
www.shelby.com

Nové zázemí slavného závodníka a výrobce výkonných sportovních automobilů bylo před pár lety otevřeno na okraji Las Vegas Motor Speedway.  Muzeum Shelby vystavuje své slavné modely, od první Cobry, přes Shelby řady I, pickup Dodge Shelby Dakota, Shelby GT-H, Shelby G.T. 350 a Terlingua Mustang, ke GT500KR.

Návštěvníci si mohou prohlédnout muzeum a navštívit výrobní prostory společnosti Shelby American.   Heritage Center nabízí bezplatné prohlídky s průvodcem od pondělí do soboty.

Vedle muzea The Auto Collection je Shelby Muzeum určitě tím nejzajímavějším v Las Vegas.

NATIONAL AUTOMOBILE MUSEUM
10 Lake St.
Reno
Nevada
www.nationalautomobilemuseum.org

Sbírka se občas nazývá The Harrah Collection podle vlastníka kasin a hotelů v Las Vegas a Renu.  William Harrah byl skutečně zaníceným sběratelem, jeho sbírka měla úctyhodných 1450 automobilů z období od počátku automobilovýho průmyslu do sedmdesátých let 20. století.   Po jeho smrti v roce 1978 společnost koupil řetězec Holiday Inn a chtěl se sbírky zbavit.  Za účasti státu Nevada i města Reno bylo postaveno muzeum a Holiday Inn věnoval muzeu 175 vozů.  Zbytek rozprodal na aukcích v osmdesátých letech.  Muzeum v dalších letech získalo 60 aut od soukromých dárců.

Sbírka obsahuje americké i evropské klasiky, automobily známých osobností, automobily z filmů, závodní automobily a síň slávy amerických offroadových závodů.

AMERICA´S CAR MUSEUM
2702 East D St.
Tacoma
Washington
www.americascarmuseum.org
www.LeMayMarymount.org

Sbírka rodiny LeMay je velmi nezvyklá, až trochu bizarní.  Vznikla z automobilové posedlosti Harolda LeMaye a když sbírka překonala 3000 vozidel, byla v Guinnessově knize rekordů zapsána jako největší sbírka motoristických starožitností a automobilů.   Sbírka je umístěna na mnoha místech v halách, domech i v exteriérech bývalé vojenské akademie, často jsou vozy namačkány těsně u sebe nebo v regálech.

Jsou tady k vidění unikáty i běžná auta ze sedmdesátých let.  Díky velkému rozsahu pozemků a staveb si návštník může připadat jako v minulosti.

Sbírka je umístěna na více lokalitách.  Adresa vojenská akademie je na adrese 325 152nd St East, Tacoma, zatímco America´s Car Museum je na 2702 East D Street, Tacoma.  Asi 200 automobilů je i v domě rodiny, kam bývá často umožněn přístup.